Themes - Twenty Twenty-One - en to es_MX translation catalogue (146 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
es_MX: Twenty Twenty-One es un lienzo en blanco para tus ideas y convierte el editor de bloques en tu mejor pincel. Con nuevos patrones de bloques, que te permiten crear un layout hermoso en cuestión de segundos, los colores suaves y el diseño llamativo, aunque atemporal, de este tema harán que tu trabajo brille. ¡Pruébalo! Mira cómo Twenty Twenty-One mejora tu porfolio, web comercial o blog personal.

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
es_MX: Entradas <span class="nav-short">anteriores</span>

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
es_MX: Entradas <span class="nav-short">siguientes</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
es_MX: El modo oscuro es un ajuste del dispositivo. Si un visitante de tu sitio lo solicita, tu sitio se mostrará con un fondo oscuro y un texto claro. <a href="%s">Aprende más sobre el modo oscuro.</a>

en: Dark Mode can also be turned on and off with a button that you can find in the bottom corner of the page.
es_MX: El modo oscuro también se puede activar y desactivar con un botón que puedes encontrar en la esquina inferior de la página.

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
es_MX: Este sitio web utiliza LocalStorage para guardar la configuración cuando la compatibilidad con el modo oscuro está activada o desactivada.<br> LocalStorage es necesario para que la configuración funcione y solo se usa cuando un usuario hace clic en el botón Modo oscuro.<br> No se guardan datos en la base de datos o transferidos.

en: Suggested text:
es_MX: Texto sugerido:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
es_MX: Twenty Twenty-One usa LocalStorage cuando la compatibilidad con el modo oscuro está habilitada.

en: Dark Mode support
es_MX: Soporte de modo oscuro

en: Learn more about Dark Mode.
es_MX: Aprende más sobre el modo oscuro.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
es_MX: Para acceder a la configuración del Modo oscuro, selecciona un color de fondo claro.

en: Colors & Dark Mode
es_MX: Colores y modo escuro

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
es_MX: Entrada destacada

[ctx: Post password form]
en: Submit
es_MX: Enviar

[ctx: Post password form]
en: Password
es_MX: Contraseña

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
es_MX: Sin título

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
es_MX: Ciudad de México, 00810

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
es_MX: Calle Principal, 123

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
es_MX: ejemplo@ejemplo.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
es_MX: Color de fondo

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
es_MX: Este tema necesita WordPress 5.3 o superior. Estás ejecutando la versión %s. Por favor, actualiza.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
es_MX: Página %

en: Leave a comment
es_MX: Dejar un comentario

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
es_MX[0]: %s comentario
es_MX[1]: %s comentarios

en: 1 comment
es_MX: 1 comentario

en: On
es_MX: Activado

en: Off
es_MX: Desactivado

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
es_MX: Modo oscuro: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
es_MX: Este contenido está protegido con contraseña. Ingresa una contraseña para ver.

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Open menu
es_MX: Abrir menú

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
es_MX: "Leyendo" de Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
es_MX: "Autorretrato" de Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
es_MX: "Narcisos" de Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
es_MX: "Malvarrosas" por Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
es_MX: Intro

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
es_MX: Echa un vistazo a los foros de soporte

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
es_MX: Lee la documentación del tema

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
es_MX: ¿Necesitas ayuda?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
es_MX: Twenty Twenty-One también incluye un estilo de superposición para bloques de columnas. Al seleccionar un bloque de columnas, abre el panel "Estilos" de la barra lateral del editor. Elige el estilo de bloque "Superposición" para probarlo.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
es_MX: Columnas superpuestas

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
es_MX: Twenty Twenty-One incluye bordes elegantes para tu contenido. Al seleccionar un bloque de imagen, abre el panel "Estilos" dentro de la barra lateral del Editor. Selecciona el estilo de bloque "Frame" para activarlo.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
es_MX: Enmarca tus imágenes

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
es_MX: Los patrones de bloques son grupos de bloques prediseñados. Para añadir uno, selecciona el botón "Añadir bloque [+]" en la barra de herramientas de la parte superior del editor. Cambia a la pestaña "Patrones" debajo de la barra de búsqueda y elige un patrón.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
es_MX: Añadir patrones de bloques

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
es_MX: Crea tu web con bloques

en: Reading
es_MX: Leyendo

en: Young Woman in Mauve
es_MX: Mujer joven en malva

en: The Garden at Bougival
es_MX: El jardín de Bougival

en: In the Bois de Boulogne
es_MX: En el Bois de Boulogne

en: Villa with Orange Trees, Nice
es_MX: Villa con naranjos, Niza

en: Roses Trémières
es_MX: Malvarrosas

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
es_MX: "Villa con naranjos, Niza" de Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
es_MX: Hermosos jardines pintados por Berthe Morisot a finales de los años 1800

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
es_MX: "El jardín de Bougival" de Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
es_MX: "Mujer joven en malva" de Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
es_MX: "En el Bois de Boulogne" de Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
es_MX: Berthe Morisot<br>(Francés, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
es_MX: Jugando en la arena

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
es_MX: "Jugando en la arena" de Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
es_MX: Publicada en %s

en: Summary
es_MX: Resumen

en: Excerpt Settings
es_MX: Ajustes del extracto

en: Thick
es_MX: Grosor

en: On Archive Pages, posts show:
es_MX: En las páginas de archivo, las entradas muestran:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
es_MX: Ver todas las entradas de %s.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
es_MX: Por %s

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
es_MX: Parece que no hemos podido encontrar lo que estás buscando. Quizá pueda ayudarte una búsqueda.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
es_MX: Lo siento, pero no hay nada que coincida con tus términos de búsqueda. Por favor, inténtalo de nuevo con algunas palabras clave diferentes.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
es_MX: ¿Listo para publicar tu primera entrada? <a href="%s">Empieza aquí</a>.

en: Previous post
es_MX: Entrada anterior

en: Next post
es_MX: Entrada siguiente

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
es_MX: <span class="meta-nav">Publicada en</span> <span class="post-title">%s</span>

[ctx: submit button]
en: Search
es_MX: Buscar

en: Search&hellip;
es_MX: Buscar&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
es_MX[0]: Hemos encontrado %d resultado para tu búsqueda.
es_MX[1]: Hemos encontrado %d resultados para tu búsqueda.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
es_MX: Resultados para "%s"

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
es_MX: Etiquetada como %s

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
es_MX: Categorizada como %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
es_MX: Editar %s

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
es_MX: Seguir leyendo %s

en: Dividers
es_MX: Divisores

en: Borders
es_MX: Bordes

en: Overlap
es_MX: Superponer

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
es_MX: Un bloque con 3 columnas que muestra información de contacto y enlaces a redes sociales.

en: Contact information
es_MX: Información de contacto

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
es_MX: Una lista de proyectos con imágenes en miniatura.

en: Portfolio list
es_MX: Lista de portafolio

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
es_MX: Un bloque de columnas superpuestas con dos imágenes y una descripción de texto.

en: Overlapping images and text
es_MX: Imágenes y texto superpuestos

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
es_MX: Un bloque de texto y medios con una imagen grande a la izquierda y una más pequeña con un marco bordeado a la derecha.

en: Two images showcase
es_MX: Exposición de dos imágenes

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
es_MX: Tres imágenes dentro de un bloque de columnas superpuestas.

en: Overlapping images
es_MX: Imágenes superpuestas

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
es_MX: Un bloque de medios y texto con una imagen grande a la izquierda y un encabezado a la derecha. El título va seguido de un separador y un párrafo de descripción.

en: Media and text article title
es_MX: Título del artículo de texto y medios

en: example@example.com
es_MX: ejemplo@ejemplo.com

en: Let&#8217;s Connect.
es_MX: Conectemos.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
es_MX: Un texto enorme seguido de redes sociales y enlaces a direcciones de correo electrónico.

en: Links area
es_MX: Área de enlaces

en: A new portfolio default theme for WordPress
es_MX: Un nuevo tema predeterminado de portafolio para WordPress

en: Large text
es_MX: Texto grande

[ctx: Used before full size attachment link.]
note: translators: Hidden accessibility text.
en: Full size
es_MX: Tamaño completo

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
es_MX: Publicada el %s

en: Page
es_MX: Página

en: Close
es_MX: Cerrar

en: Menu
es_MX: Menú

en: Primary menu
es_MX: Menú principal

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Skip to content
es_MX: Saltar al contenido

en: Add widgets here to appear in your footer.
es_MX: Añade widgets aquí para que aparezcan en tu pie de página.

en: Footer
es_MX: Pie de página

en: Red to purple
es_MX: De rojo a púrpura

en: Purple to red
es_MX: De púrpura a rojo

en: Yellow to red
es_MX: De amarillo a rojo

en: Red to yellow
es_MX: De rojo a amarillo

en: Yellow to green
es_MX: De amarillo a verde

en: Green to yellow
es_MX: De verde a amarillo

en: Yellow to purple
es_MX: De amarillo a púrpura

en: Purple to yellow
es_MX: De púrpura a amarillo

en: White
es_MX: Blanco

en: Yellow
es_MX: Amarillo

en: Orange
es_MX: Naranja

en: Red
es_MX: Rojo

en: Purple
es_MX: Púrpura

en: Blue
es_MX: Azul

en: Green
es_MX: Verde

en: Gray
es_MX: Gris

en: Dark gray
es_MX: Gris oscuro

en: Black
es_MX: Negro

en: Gigantic
es_MX: Gigantesca

en: Huge
es_MX: Enorme

en: Extra large
es_MX: Extra grande

en: Large
es_MX: Grande

en: Small
es_MX: Pequeña

en: Extra small
es_MX: Extra pequeña

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
es_MX: Funciona gracias a %s.

en: Secondary menu
es_MX: Menú secundario

en: Comments are closed.
es_MX: Los comentarios están cerrados.

en: Newer comments
es_MX: Comentarios siguientes

en: Older comments
es_MX: Comentarios anteriores

en: Full text
es_MX: Texto completo

en: Display Site Title & Tagline
es_MX: Muestra el título y la descripción corta del sitio

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
es_MX: Parece que no se ha encontrado nada en esta ubicación. ¿Quieres probar una búsqueda?

en: Nothing here
es_MX: No hay nada aquí

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org/
es_MX: https://es-mx.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
es_MX: el equipo WordPress

note: Theme URI of the theme
en: https://wordpress.org/themes/twentytwentyone/
es_MX: https://es-mx.wordpress.org/themes/twentytwentyone/
